Wspólnota Nazaret przy parafii św. Józefa Oblubieńca w Zielonej Górze

Wyjazd wspólnotowy do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu – 07.04.2018

sw_jozef_kalisz_duzyW dniu 7 kwietnia 2018r. organizujemy wspólny rodzinny wyjazd naszej wspólnoty do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Miejsce to nazywane jest Polskim Nazaretem. Spośród świętych, którzy w dziejach zbawienia odegrali znaczącą rolę, wyróżnia się wybrany na Opiekuna Zbawiciela – Józef z Nazaretu. Nasza wspólnota, której patronuje św. Rodzina z Nazaretu pragnie teraz w sposób szczególny zawierzyć się Jej opiekunowi – św. Józefowi.

Kaliski obraz Świętego Józefa namalowany jest na płótnie, posiada duże rozmiary (1,5m x 2,5m) i z uwagi na swoją treść z pewnością już od chwili swego powstania budził głębokie refleksje i przeżycia religijne. Przedstawia on bowiem Świętą Rodzinę, której harmonijnie ustawione postacie umieszczone są na tle panoramy typowego polskiego miasta – z licznymi wieżami kościelnymi, murem obronnym, rzeką i bogatą roślinnością. Nad postaciami unosi się gołębica symbolizująca Ducha Świętego i Bóg Ojciec z szeroko rozpostartymi ramionami oraz napis: „Idźcie do Józefa”. Jak należy się domyślać, na obrazie tym umieszczono scenę powrotu dwunastoletniego Jezusa z Matką Boską i Świętym Józefem z Jerozolimy do Nazaretu, wkrótce po Jego odnalezieniu w świątyni.

Nie wiadomo, jak długo obraz jest w Kaliszu. Nazywa się go różnie – Obrazem Świętej Rodziny lub Obrazem Świętego Józefa. Ale wszystkim dobrze wiadomo, że to właśnie Józef jest w nim szczególnie czczony, ze względu na szczególną po­moc, którą ofiarowuje ludziom od końca XVIII wieku aż po teraźniejszość.


Wyjeżdżamy 7 kwietnia o godz. 5.30 sprzed kościoła św. Józefa. W programie pobytu ok. godz. 11.00 przewidziana jest konferencja, o godz. 12.00 Msza św., zawierzenie św. Józefowi, ciepły poczęstunek (zupa), czas dla wspólnoty i rodziny. Koszt nie więcej niż 40 zł, powrót ok. godz. 22.00. Zapisy do świąt u swoich animatorów. Zabierzcie swoje rodziny, niech nikogo z nas nie zabraknie w tym szczególnym wspólnotowym dniu.